Wraz z rozwojem cywilizacji zmienia się wizerunek miast. Zabudowa staje się gęstsza, pojawia się większe zapotrzebowanie na parkingi. Tym samym coraz mniej jest terenów zielonych. Osiedla mieszkaniowe to ciąg szarych, betonowych ścian. Kontakt z przyrodą jest jednak jednym z podstawowych warunków do zachowania człowieka w dobrym zdrowiu. Szybko znaleziono rozwiązanie tego problemu: jeżeli brakuje miejsca na trawniki i klomby, dlaczego by nie pokryć zielenią powierzchni pionowych: ścian i murów?

Jak powstają zielone ściany?

Do zbudowania wertykalnego ogrodu potrzebna jest specjalnie wykonana konstrukcja drewniana lub metalowa. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na tego typu dekoracje powstały firmy oferujące gotowe panele z kompozycjami roślinnymi, które wystarczy przymocować do ściany. Dostępne są nie tylko kompozycje z żywej roślinności. Coraz częściej zielone ściany wykonywane są ze sztucznych kwiatów i liści (https://green-designers.pl/).

Czy warto inwestować w sztuczne zielone ściany?

Czy sztuczna zieleń jest w stanie zastąpić naturalną florę? W dzisiejszych czasach sztuczne rośliny są doskonałą imitacją tych żywych. Dekoratorzy wnętrz i architekci coraz chętniej je stosują, a producenci starają się coraz wierniej odwzorowywać naturę. Dobrze zaprojektowana dekoracja ze sztucznych pędów, mchów czy kwiatów daje człowiekowi iluzję natury. W otoczeniu roślin łatwiej można się zrelaksować, a zielony kolor daje wypoczynek zmęczonym oczom.

Gdzie można wykorzystać sztuczne wertykalne ogrody?


W przestrzeni miejskiej jest wiele miejsc, gdzie nie ma warunków do życia dla żadnej rośliny. A jednak obecność zieleni byłaby tam bardzo potrzebna ze względu na to, że ludzie spędzają tam swój czas. Sztuczna roślinność ma rację bytu wszędzie tam, gdzie ważny jest wyłącznie efekt wizualny, a przy tym:

  • niedostępne jest światło dzienne,
  • nie ma możliwości pielęgnowania żywych sadzonek,
  • konstrukcja wypełniona ziemią i roślinami byłaby zbyt ciężka.

Łatwość montażu i pielęgnacji sztucznej zieleni sprawia, że roślinne aranżacje coraz częściej cieszą oko mieszkańców miast. Dzięki nim miejska przestrzeń nabiera barw, ożywia się, staje się atrakcyjna dla ludzi, którzy w niej żyją. Syntetyczne zielone ściany pojawiają się nawet w sferze prywatniej: w mieszkaniach i ogródkach osób, które nie mają czasu na hodowanie kwiatów, lub nie mają takich umiejętności. Zieleń stała się dekoracją na równi z obrazami, tapetami czy ozdobnym tynkiem. Daje to więcej możliwości zaspokojenia różnorodnych upodobań estetycznych ludzi.

 

 

 

Adam