Żyjemy w czasach gdzie na każdym kroku towarzyszy nam nowoczesność. W nowych domach i biurach znajdujemy goły beton na ścianach. Jednak jest również odmienny trend, który sprawia, że wnętrza wyglądają bardzo naturalnie. Takim rozwiązaniem są zielone ściany – Green Designers. Inaczej zwane ogrodami wertykalnymi. Ściany te znane są już od lat 90. Pierwszy zastosował je francuski botanik Patrick Blanc, który wykorzystał je zamiast malowania. Technologia ta na pozór jest dość prosta, ale daje spektakularne efekty. Z poniższego artykułu poznacie zalety zielonej ściany oraz miejsca, gdzie najczęściej znajduje ona zastosowanie.

Dlaczego warto zainwestować w zieloną ścianę?

Rośliny mają na nas bardzo dobry wpływ. Z tym zgodzi się chyba każdy. Decydując się jednak na ogród wertykalny, zyskujemy znacznie więcej. Oto kilka zalet, które przyniesie wam zielona ściana w waszym salonie czy też w biurze. Po pierwsze rośliny w sposób naturalny regulują temperaturę w pomieszczeniu odbijająca promieniowanie UV. Po drugie rośliny zapewnią nam odpowiedni poziom tlenu w pomieszczeniu oraz zadbają o odpowiednią jego jonizację. Rośliny również zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu idealnie sprawdzą się zarówno w mieszkaniu jak i również w pomieszczeniach użyteczności publicznej takich jak szpitale, sanatoria czy też na przykład poczekalnia w hotelu.

Jednak zielone ściany znajdują zastosowanie nie tylko wewnątrz budynku. Bardzo popularne są również ogrody wertykalne zakładany na zewnętrznych elewacjach. Dzięki temu chronimy elewację budynku przed promieniowaniem UV oraz chronimy budynek przed niekorzystnymi działaniami innych opadów atmosferycznych. Warto zauważyć również, zielona ściana będzie w naturalny sposób bariera akustyczna.

Zakładanie ogrodu wertykalnego


Do zakładania takiego ogrodu zazwyczaj wykorzystuje się gotowe elementy. Jednak możemy również skorzystać z nietypowych rozwiązań, które połączone ze sobą dadzą nam niesamowity efekt. Do takiego rozwiązania zaliczymy na przykład różnego rodzaju stare skrzynki drewniane czy też palety. Są one idealnym wręcz materiałem do tworzenia zielonych ścian. Drugim rodzajem ciekawych materiałów są kosze wiklinowe. Możemy je na przykład powiesić na ścianie.

To tylko niewielka część materiałów, z jakich można korzystać podczas planowania ogrodu wertykalnego. Ważne jest również to, na jakie decydujemy się rośliny. To od ich kształtu i bujność i również zależy, z czego będziemy budować dla nich rusztowanie. W przypadku zielonych ścian jedyne co nas ogranicza, to tylko nasza własna wyobraźnia.

Adam