Ogrzewanie kominkiem

Kiedyś kominek był symbolem luksusu i ozdobą domu. Kojarzył się z wielkimi rezydencjami i przestrzennymi salonami, w których niejednokrotnie stanowił ładne tło dla wszelkich spotkań czy przyjęć. Od tamtych czasów minęło jednak wiele lat, w których technologia grzewcza kominków bardzo się rozwinęła. Obecnie kominek jest najtańszym sposobem ogrzewania domu. Dlaczego? Między innymi dlatego, że wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim jest drewno. Wydajność współczesnych, zaawansowanych technicznie kominków grzewczych wynosi nawet 80%! Pozwala to na kompletne ogrzanie domu.

Nieadekwatna już teoria na temat kominków mówi o tym, że ciepło wytwarzane w kominku ulatnia się bardzo szybko, wydostając się razem z dymem przez komin. Obecnie spaliny o wysokiej temperaturze krążą dodatkowo w kanałach modułu, przez co nagrzewają go, tak że oddaje on ciepło do pomieszczenia. W ten sposób ogrzewanie domu zachodzi w sposób jednostajny. Dzięki kominkowi możemy uzyskać nie tylko ogrzewanie centralne, ale również ciepłą wodę użytkową. Nowoczesne wkłady kominkowe oraz dostosowane do nich systemy kominowe umożliwiają palenie w kominku drzewem iglastym, dużo łatwiej dostępnym w Polsce. Dodatkowa zaleta jest taka, że drewno iglaste nie brudzi szybki komina, co pozwala na cieszenie się pięknym widokiem ognia w kominku.

Warto pamiętać o tym, że na efektywność i cenę systemu kominowego i ogrzewania ma wpływ jak najwcześniejsze zakomunikowanie naszych uwag i decyzji projektantowi budynku oraz firmie wykonującej systemy kominowe. Odpowiedni projekt pomieszczeń, dobre dopasowanie wentylacji, izolacji mogą zwiększyć efektywność ogrzewania kominkowego o kilka, a nawet kilkanaście procent.