Komin ceramiczny czy stalowy?

Ponieważ komin jest inwestycją wieloletnią, jego wybór powinien być dobrze przemyślany i przeanalizowany. Z tego względu, że na przestrzeni ostatnich lat technologia urządzeń grzewczych oraz systemów ogrzewania bardzo się zmieniła, tradycyjne kominy murowane nie przystają już do współczesnych domów. Wybór odpowiedniego komina to zatem wybór między kominami systemowymi ceramicznymi a kominami (lub wkładami) stalowymi.

Każda z tych opcji ma liczne zalety i jest zadowalającym rozwiązaniem na wiele lat. To, na który komin się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od rodzaju kotła i paliwa grzewczego, budowy domu oraz naszych preferencji. Poniżej przedstawiamy, kiedy najlepiej zainwestować w komin stalowy, a kiedy w ceramiczny.

KOMIN STALOWY

Ma postać prostej lub giętkiej rury, jednościennej lub dwuściennej. Może być ona wprowadzona do już istniejącego komina murowanego lub kanału wentylacyjnego – i wtedy mamy do czynienia z wkładem kominowym. Co ważne, taki komin jest wyłącznie jednokanałowy. Ponieważ stal jest niezwykle lekka, nie wymaga stawiania fundamentu. Dzięki tym cechom montaż komina lub wkładu stalowego jest niezwykle prosty i do tego tani.

Kominy i wkłady dzielą się na jednościenne i dwuścienne. Te drugie nie potrzebują obudowy – warstwa wełny mineralnej, która znajduje się między stalowymi ścianami, zapewnia odpowiednią izolację. Z tego względu kominy stalowe mogą być wybudowane na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy ingerencji wewnątrz budynku i sporego bałaganu.

Kominy stalowe są produkowane w kilku wersjach:

  • do kotłów na olej i gaz,
  • do kotłów na paliwa stałe i do kominków,
  • do kotłów kondensacyjnych.

KOMIN CERAMICZNY

Kominy systemowe są prefabrykowane – czyli budowane z wielu wcześniej przygotowanych elementów. Ich użytkowanie przewidziane jest na wiele lat. Zdarza się, że na elementy ceramiczne niektórzy producenci dają nawet 30 lat gwarancji. Instalacja takiego komina jest dość dużą ingerencją w konstrukcję, dlatego wymaga wcześniejszego zaplanowania i może być nieco uciążliwa. Najlepiej zatem zainstalować komin ceramiczny na samym początku budowy lub remontu domu czy mieszkania. Mimo to montaż samego komina jest prosty – polega na złączeniu już gotowych elementów.

Mogą być jedno- lub wielokanałowe. Są produkowane w wersjach:

  • do kotłów gazowych i olejowych,
  • do kotłów na paliwa stałe i kominków,
  • uniwersalne (do wszystkich rodzajów paliw).

Ceny i dokładne opisy takich kominów znajdziesz na tej stronie.

Jak widać, oba rozwiązania mają wiele zalet, choć nie są także wolne od wad. Jeżeli jednak komin jest bardzo dobrze dopasowany do możliwości kotła bądź kominka, systemu grzewczego, rodzaju używanego paliwa i dostosowany do parametrów domu – ryzyko pojawienia się usterek jest minimalne.