Wkłady kominowe – jakie wybrać?

Stało się. Nasz obecny komin potrzebuje renowacji. Nie pasuje do nowego urządzenia grzewczego, zaczął pękać lub doszło do innego uszkodzenia. Najlepiej byłoby, gdyby można było zamontować nowy komin jak najmniejszą ingerencją w konstrukcję budynku. Czy to możliwe?

Tak! Do takich sytuacji przewidziane są tzw. wkłady stalowe. To nie osobny system, ale wkład, który wprowadza się do już istniejącego przewodu kominowego. To rozwiązanie nie wymaga nowej instalacji, jest bardzo praktyczne i efektywne. Na dodatek sprawdza się zarówno w starszych, jak i nowszych typach urządzeń grzewczych, wykorzystujących np. ekogroszek czy pellety. Wszystko, co musimy zrobić, to wybrać odpowiedni rodzaj wkładu, który będzie bezpieczny i odpowiedni dla naszego domu, a potem zamontować go w przewodzie. Montażu nie należy się bać – jest tak prosty, że możemy go wykonać samodzielnie. A dobrze dobrany wkład to bezpieczeństwo, maksymalne ogrzanie budynku oraz prawidłowe funkcjonowanie instalacji przez wiele długich lat.

SPRAWDŹ PRZEKRÓJ

Przed zakupem wkładu musimy sprawdzić, jaki jest przekrój naszego obecnego komina. Jeśli kwadratowy, to wybieramy do niego wkład o przekroju okrągłym. Jeśli komin jest prostokątny – wtedy najlepszy będzie wkład owalny. Następnie wybieramy, jakim paliwem chcemy opalać dom. To ważne, ponieważ rodzaj stali, z której wyprodukowany jest wkład, zależy właśnie od rodzaju spalin, które ma odprowadzać.

WYBIERZ PALIWO

I tak dla drewna, pelletu oraz materiałów drewnopochodnych przeznaczone są wkłady ze stali żaroodpornej. Dla oleju lub gazu – z kwasoodpornej. Natomiast dla węgla, ekogroszku oraz materiałów węglopochodnych – ze stali jednocześnie kwasoodpornej i żaroodpornej.

Dokładne parametry wkładów możesz sprawdzić na przykład na stronie: kominowewklady.pl.

INNE MOŻLIWOŚCI

Ale co jeśli chcemy na przykład zmienić położenie urządzenia grzewczego czy zrobić większy remont w domu i sam wkład kominowy nie wystarczy? Wtedy należy zainwestować w nowy komin, który może być np. ceramiczny lub stalowy. O wadach i zaletach obu rozwiązań możesz przeczytać we wcześniejszym artykule: Komin ceramiczny czy stalowy?

 

Życzymy wyboru najlepszego rozwiązania!