Ogrzewanie domu – porównanie

Wybór paliwa grzewczego zależy przede wszystkim od kotła, który posiadamy. I vice versa – wybór kotła zależy od tego, jakim paliwem zamierzamy ogrzewać nasze cztery kąty. Dlatego warto zastanowić się jednak najpierw nad paliwem, jego rodzajami, efektywnością i cenami, zanim przystąpimy do wyboru i kupna systemu kominowego.

DREWNO

Najtańsze, najstarsze i odnawialne paliwo. Może być spalane w kotłach zarówno z górnym, jak i dolnym (co jest bardziej efektywne) spalaniem. Wartość opałowa drewna zależy od jego sezonowania. Optymalna długość sezonowania wynosi od roku do dwóch lat i sprawia, że wartość opałowa drewna wynosi od 10 do 12 MJ/kg – w zależności od jego zawilgocenia. Im mniejsza wilgotność, tym wyższa wartość opałowa.

Ciekawostka: Obecnie istnieją kotły zgazowujące drewno, które pozyskują z tego paliwa jeszcze więcej energii – od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Są polecane osobom, które chcą korzystać właśnie z tego rodzaju paliwa.

WĘGIEL

Jest podstawowym paliwem w Polsce. Jego wartość opałowa wynosi 15-28 MJ/kg. Do ogrzewania domów używa się następujących rodzajów węgla: orzech, koks, miał i ekogroszek. Dwóch pierwszych używa się przede wszystkim w kotłach centralnego ogrzewania z górnym lub dolnym spalaniem. Natomiast miał wykorzystywany jest do kotłów z nadmuchem, które mają większe zabezpieczenie przed przegrzaniem. Ekogroszek należy do paliw najnowszej generacji. To paliwo stałe wytworzone z węgla kamiennego. Jego wartość opałowa wynosi ok 26 Mj/kg. Nadaje się do pieców węglowych z automatycznym podajnikiem paliwa, a także do kotłów z paleniskiem retortowym.

BRYKIET

Produkowany jest z trocin drzew iglastych, liściastych lub mieszanych, co stanowi o jego odnawialności. Aby go uzyskać, prasuje się trociny w kostki lub walce o grubości 5-10 cm i długości 5-15 cm. Jest nieszkodliwy dla środowiska. Jego wartość opałowa wynosi ok. 18 MJ/kg. Może służyć za rozpałkę lub element mieszanki węglowej (razem z węglem kamiennym lub miałem), choć używany jest najczęściej w kotłach wyrzutowych. Jest bardzo wygodny w użytkowaniu, a dzięki swojej jednolitej budowie powoduje równomierne tworzenie się płomienia i kilkugodzinne utrzymywanie się żaru – a więc także stałą temperaturę spalania.

BIOMASA

Granulki z biomasy, inaczej pelety, to po prostu sprasowane i nieszkodliwe dla środowiska resztki drewna, w skład której wchodzą: trociny, wióry, ścinki z kory zarówno drzew iglastych jak i liściastych. Występuje w formie małych wałków o średnicy 6-8 mm. Wartość opałowa biomasy wynosi ok 20 MJ/kg. Stosuje się go w kotłach z systemem automatycznego podawania paliwa. Podczas spalania peletów powstaje popiół – bardzo dobrze nadający się do użyźniania gleby. Co ciekawe, niektórzy producenci paliw oferują pelety wykonane ze słomy, łusek słonecznika lub owsa.

GAZ

Gaz ziemny ma bardzo wysoką wartość opałową – 34,43 MJ/m3. Można go magazynować w zbiornikach, ponieważ dzięki skraplaniu zmniejsza swoją objętość. Współczesne piece gazowe nie wymagają zbyt wiele wysiłku w trakcie ich użytkowania. W dodatku są w pełni bezpieczne dla użytkownika, a w trakcie ich spalania do atmosfery nie przenika dwutlenek siarki. Na rynku można znaleźć wiele kotłów o różnych funkcjach przystosowanych do spalania gazu ziemnego.

OLEJ

Olej opałowy o obniżonej zawartości siarki jest popularnym, łatwo dostępnym i wydajnym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domu. Niestety zawiera też więcej substancji szkodliwych, które zanieczyszczają środowisko. Wartość opałowa wynosi 37,8 MJ/1 litr. Zbiorniki z olejem należy przechowywać w specjalnych magazynach o wysokiej odporności stropu i ścian na ogień. Zamiast tego można przechowywać je równie dobrze po ziemią.